PERGOLE

Pergole to element małej architektury w ogrodzie. Pozwalają stworzyć dodatkowe, osłonione przed deszczem i słońcem miejsce wypoczynku. Pewną ciekawostką jest fakt, że pergole budowano już w średniowieczu. Już wówczas doceniano możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, ale bez narażania się na kontakt z pełnym słońcem. Współcześnie, nawet w naszym umiarkowanym klimacie zdarzają się dni, w których ciężko wytrzymać w pełnym słońcu. Przy czym jednocześnie chciałoby się przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji pergola jest wybawieniem dla osób starszych, małych dzieci czy innych, którzy nie przepadają za wystawianiem się na promieniowanie UV. To także doskonały sposób na wydzielenie pewnej przestrzeni w ogrodzie, specjalnie przeznaczonej do wypoczynku.

CO WPŁYWA NA CENĘ?

Pergole różnią się od siebie oczywiście nie tylko wyglądem, ale również ceną. Istnieje kilka głównych czynników, które mogą mieć na nią określony wpływ. Podstawę ceny stanowi materiał wykonania konstrukcji, materiał wykorzystany jako markiza oraz rozmiary samej pergoli. Do ceny należy również doliczyć montaż jeśli wybierana jest kompleksową usługa zakupu wraz z instalacją.

MASZ PYTANIA?

NASZE REALIZACJE

pergole ogrodowe

PERGOLE OGRODOWE


Pergole ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej jest to drewno lub metal. Zawsze jednak są zbudowane z dwóch rzędów podpór (inaczej: słupków) oraz kratownicy lub układu belek, na których następnie układa się tkaninę. Może ona w ogóle nie przepuszczać światła słonecznego lub delikatnie jest rozpraszać. Kolor i styl tkaniny to już osobisty wybór zależny od gustu. Należy jednak pamiętać, że aby jej montaż był możliwy musi być wytrzymała na warunki atmosferyczne takie jak wiatr, deszcz i promieniowanie UV. Pergole metalowe i wykonane z innych materiałów również mogą różnić się od siebie stylem i dzięki temu wpasować się w otoczenie. Romantyczne, rustykalne, nowoczesne – na rynku istnieje tak wiele modeli, że można wybrać taki, który najlepiej pasuje do indywidualnych upodobań. Zamówienie usługi z montażem pozwoli zaś cieszyć się pergolą szybko i sprawnie.

pergole tarasowe

PERGOLE TARASOWE


Pergola może być postawiona bezpośrednio przy budynku dodając nieco lekkości ciężkiej bryle obiektu. Takie ustawienie to również sposób na powiększenie części użytkowej domu. Pergole tarasowe świetnie sprawdzają się np. w roli otwartej jadalni, szczególnie jeżeli można do nich wyjść prosto z kuchni. Mogą one być też ogrodową kuchnią, z grillem i miejscem do przygotowywania posiłków. Dzięki pergoli można będzie gotować bez względu na warunki atmosferyczne, a przelotny deszcz nie będzie niespodziewanym końcem spotkania. Zazwyczaj jednak pergole tarasowe to przede wszystkim ciekawy architektonicznie sposób zadaszenia przydomowego tarasu. Tworzą one jedyną swoim rodzaju przestrzeń pośrednią pomiędzy formą zamknięta typu weranda lub altana, a otwartą typy np. taras z markizą.